Home »  Klub »  Dlouhodobé projekty

Dlouhodobé projekty


 Projekt Plzeň 1945

Každoročně se na počátku května v západočeské metropoli Plzni konají velké oslavy výročí osvobození města americkou armádou a konce druhé světové války v Evropě – Slavnosti svobody. Slavnosti svobody zahrnují mnoho nejrůznějších akcí, mezi které patří ukázky dobových vojenských táborů, slavnostní kolonu historických vozidel ulicemi města, setkání s veterány a pamětníky, výstavy, pietní akty, prezentace armád a doprovodný kulturní program v podobě mnoha koncertů. Pro naše sdružení KVH Tommy & Yankee o.s. Plzeň představují Slavnosti svobody vždy stěžejní bod v kalendáři akcí na celý rok. Motivováni snahou po co nejkvalitnějším doplnění vojensko-historické části programu Slavností svobody došlo v roce 2011 z naší iniciativy k vytvoření projektu PLZEŇ 1945.

Hlavním smyslem projektu je podporovat plzeňské Slavnosti svobody a vytvářet pro ně kvalitní vojensko-historické akce založené na co největší dobovosti a historické přesnosti. Akce v rámci projektu jsou určeny široké veřejnosti a snaží se o vytvoření živého obrazu podoby Plzně na jaře roku 1945. Projekt PLZEŇ 1945 zahrnuje ukázky dobových vojenských táborů, prezentace vybavení vojenských jednotek, prezentace historické techniky, ukázky z dobového života vojáků i civilistů, hrané scénky inspirované událostmi května 1945, koncerty dobové hudby, dobový kulturní program, výstavy i přednášky. Inspiraci a prameny hledáme v dobových fotografiích, originálních dokumentech, odborných publikacích a výpovědích pamětníků či veteránů.

Hlavním koordinátorem projektu je klub vojenské historie Tommy & Yankee z.s. Plzeň, který do jednotlivých ročníků projektu PLZEŇ 1945 zapojuje další subjekty – spolupracující kluby vojenské historie, mediální partnery, školy, muzea, obce, kulturní spolky a další občanská sdružení. Hlavním partnerem projektu je pak Magistrát města Plzně.

Během květových vzpomínek na výročí osvobození představuje projekt PLZEŇ 1945 hned několik jedinečných akcí. Tyto akce se snažíme každoročně obměňovat a vylepšovat. Do každého ročníku Slavností svobody tak vnášíme něco nového, aby si to své mohli najít všichni návštěvníci.

Projekt PLZEŇ 1945 byl primárně vytvořen pro plzeňské Slavnosti svobody, avšak počítáme s jeho fungováním i mimo období květnových oslav a mimo město Plzeň. Podobně poctivě jako na Slavnostech svobody hodláme vystupovat i na jiných akcích v západočeském regionu vztahujících se k roku 1945. V rámci projektu budeme také přinášet informace o našem výzkumu vztahujícím se k událostem jara roku 1945.

Další informace o projektu PLZEŇ 1945 a s ním spojených akcí lze nalézt na webové stránce www.plzen1945.cz (www.pilsen1945.com) a na Facebooku www.facebook.com/plzen1945.

» Cíle projektu:

1) Navazovat na předešlé úspěšné ročníky projektu – PLZEŇ 1945 v plném rozsahu a přinést nová výrazná obohacení programu projektu v rámci dalšího ročníku.

2) Přenést návštěvníky zpět v čase, do doby, kdy pochmurná protektorátní Plzeň přechází do svobodné a rozveselené epochy osvobození.

3) Zábavnou formou poučit návštěvníky Slavností svobody o historii světové i naší.

4) Podpořit plzeňský kulturní program v rámci Evropského hlavního města kultury 2015.

5) Vzdát hold všem veteránům bojujícím během druhé světové války, zvláště těm, kteří v květnu přijedou na tradiční plzeňské oslavy osvobození.

6) Oživit plzeňské květnové oslavy osvobození netradičním projektem s ojedinělým přístupem k historii.

7) Dokázat mládeži, že historie nemusí být vždy nudná.

8) Nabídnout návštěvníkům oslav ucelený a kvalitní vojensko-historický program.

 

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -